top of page
Jak si uspořádat nářadí v autě: Praktické tipy z praxe pro profesionály

Pokud každý den jezdíte po montážích nebo servisech, tak taháte spoustu nářadí a vybavení. Je potom důležité nejen mít vše přehledně uspořádaná a snadno dostupné, ale i logicky poskládané tak, ať se co nejméně naběháte. Šetříte čas, ale i své peníze.
1. Vytvořte si systém a nářadí rozdělte
Základním krokem k pořádku je vytvoření systému. Roztřiďte si nářadí podle typu, nebo účelu k jakému ho na jakých montážích používáte.
Praktickým rozdělením je vytvořit si kufr se sadou ručního nářadí v které máte šroubováky, klíče, kleště, rázový utahovák apod. věci, které používáte pokaždé.
Dalším kufrem může být kufr s aku vrtacím šroubovákem a úhlovou bruskou, dalším s montážním kladivem. A tak dál podle toho, co používáte.
Každý kufr by měl mít své pevné místo - ideálně v regálu v autě.
2. Vyberte si kvalitní organizéry
A hlavně všechny stejné. Vykašlete se na "vychytávky" a různé zlepšováky. Klíčem je jednoduchost. Vyberte si takové kufry, které jdou co nejjednodušeji stohovat na sebe (doporučujeme systainery- systémové boxy).
Do kufrů jdou vyřazat vložky z pěny a uložit do nich nářadí (pokud se k tomu člověk dostane, jinak je to tam prostě položené).
Kufr na ruční nářadí si vytvoříte pomocí organizéru na dno a na víko dáte držák na šroubováky, tužky apod.
Do systainerů dáváme i tmely, sádru. Drobný materiál. K nářadí dáváme, to co k němu potřebujeme. K montážnímu kladivu hmoždinky a vruty, k úhlové brusce kotouče.
Kouzlo je v tom, že systainery, které na konkrétní montáži potřebujete jen vytáhne z auta, secvakáte a jdete ... jednou, ne desetkrát s každým zvlášť.
Když je toho opravdu hodně, dají se dát na podvozek s kolečky a odvézt...
3. Uspořádejte si to v autě
Když vozíte nářadí v autě je vestavba skvělá věc. Když máte kufry chaoticky poházené po podlaze auta, je každé malé a ke všemu je špatný přístup.
S vestavbou získáte spoustu prostoru. Využijete auto i do výšky a ne jen na podlaze. Hned vidíte, co kde máte i minimalizují riziko poškození během převozu.
Výběr vestavby nemusí být složitý a vestavba nemusí být drahá. Vše se dá jednoduše nakonfigurovat.
4. Použijte štítky a barvy
Označte si jednotlivé systainery a přepravky popisky, ideálně obrázky nebo barevnými štítky, tak ať hned a s jistotou vidíte, co berete.
Osvědčilo se použít papírové etikety, které na systainer přilepíte a na nich je vytištěné jako obrázek, co v systaineru je včetně jakého příslušenství a materiálu. Člověk nepřemýšlí... koukne, bere a jde...
5. Optimalizujte množství nářadí, které používáte
Přiznejme si, že často taháme více vybavení, než opravu potřebujeme. Jednou za čas se koukněte a zamyslete, jestli všechno to "důležité" opravdu používáte a jestli to musíte tahat.
Zamyslete se i nad variantami nářadí. Různé stroje jsou multifunkční. Rázové utáhováky se dají používat i s vrtáky a příslušenstvím, které má šestihrané upnutí. Aku vrtačku seženete i s výměnými hlavami. Ráčnové klíče umí být oboustranné... když něco vybírate, zkuste kouknout na jednotlivé možnosti...
6. Výběr podlahy nákladového prostoru v dodávce
Podlaha je tedy spíše volbou podle potřeb, ne každá dodávka ji nutně vyžaduje, a pokud se ji rozhodnete pořídit, je dobré zvážit jaký náklad a jak často převážíte.
Pokud máte dodávku jako servisní, převážíte nářadí a díly bude pro vás pravděpodobně i základní varianta, bez přidané ochranny podlahy dostatečná, případně se dá doplnit o gumovo-plastovou vložku, která je levná, její cena se pohybuje kolem 2000- 4 000 Kč, předměty po podlaze nebudou tolik klouzat a původní podlahu ochrání, stejně tak i nákladové koberce - ty se hůře čistí, ale dobře zamezí volnému pohybu nákladu.
Při převážení težšího nákladu je nejlepší cestou je výběr originální podlahy, ta do auta přesně pasuje, má chráněné i hrany, je pogumovaná a dobře udělaná. Cena originálních podlah se liší v závislosti značky vozu a jeho typu, obvykle se pohybuje kolem 15 000-35 000 Kč.
Na trhu je i řada levnější neoriginálních podlah, tam si musí člověk pohlídat hlavně tloušťku materiálu, jeho složení a opracování. Obvykle jsou vyrobeny z dřevotřísky a různých podobných materiálu, jejich kvalita může být kolísavá. Je důležité pamatovat na to, že tyto druhy otevřených materiálů se mohou významně poškodit při kontaktu s kapalinou.
Podlaha je tedy spíše volbou podle potřeb, ne každá dodávka ji nutně vyžaduje, a pokud se ji rozhodnete pořídit, je dobré zvážit poměr ceny a přidané hodnoty.
bottom of page